Když se s kamarádkami bavíme o kosmetice, tak se často zapovídáme na téma čištění, odličování jestli mýdlo a voda na pleť ano či ne. URČITĚ NE! Mýdlo bylo původně používáno k odstranění nečistot, čištění povrchů a praní prádla. Obsahuje TENZIDY a SAPONINY, které dráždí, odmašťují, přesušují a odstraňují přirozený ochranný hydrolipidický film. Naruší tak správné PH a celkovou funkčnost pleti. Jestliže pleť nemá dané procento mazu, stává se tak zranitelnou, přesušenou. Dochází k šupinatění, červenání, ztrácí pružnost, můžou se objevit flíčky, stroupky, ekzémy a celkové narušení správné funkce mazové žlázy. Třeba u mastné pleti, při narušení správné funkce mazové žlázy díky nesprávnému odličování, můžeme způsobit celkovou disharmonii v přirozené funkci pleti. Mastná pleť je pak přesušená, šupinatá, hrubá, dehydrovaná ale zároveň mazová žláza začne produkovat ještě více mazu a tak se ocitneme v začarovaném kruhu. U suché pleti jsou následky špatného odličování ještě dramatičtější, kde dochází až k alergiím, ekzémům a maximální ztrátě lipidické ochrany pleti.Pleť je jednou z ochraných a imunitních bariér, tím že je celistvá kyselá se správným hydrolipidickým pláštěm, je schopná zabránit průniku mikroorganismů a škodlivin do těla.
Nejšetrnější způsob odličování pleti, je kvalitními mléky a toniky nebo mycími gely na daný typ pleti.Jak tedy postupovat?U suché a smíšené pleti nanaste prsty odličovací mléko na daný typ pleti,krouživými pohyby rozmasírujte.Nyní přijdou vhod dětské vlhčené ubrousky, které několikrát promnete pod vlažnou tekoucí vodou a opakovaně jimy sundáte mléko z pleti.Na závěr stačí na čisté vlhčené ubrousky aplikovat tonikum a pleť dočistit.U mastné pleti je vhodnější použít mycí gel,který nanesete do vlhkých dlaní a vmasírujete do pleti,pak už můžete postupovat jako u výše uvedené suché a sméšené pleti.
Nezapomeňte, že v průběhu života se pleť chová jinak, takže kdo má třeba v pubertě mastnou pleť, tak se ve 35 letech může chovat jako smíšená a v 50 letech jako suchá. Je tedy velmi důležité při výběru kosmetiky zohlednit aktuální stav pleti a ročního období. Nebojte se tedy poradit při nákupu kosmetiky s kosmetičkou, protože tak ušetříte nejen spoustu peněz, času ale předejdete tak možnému podráždění nebo dokonce poškození pleti nákupem špatné kosmetiky, byť v dobré víře, že reklama, či dobrá kamarádka Vám určitě nic špatného nenabídne :-). Buďte v tomto ohledu více individualista a chtějte pro svoji pleť jen to nejlepší a kvalitní.
Milé dámy, paní, slečny! Mějte se rády a pečujte o své tělo a o pleť, vždyť ji nosíte celý život!